Trójwymiarowe rozwiązania Twego komfortu
KLIMAT w DOMU
klimatyczny platform
O NAS ||  WENTYLACIJA ||  KLIMATYZACJA ||  OGRZEWANIE ||  KONTAKT
NAJNOWSZE
PUBLIKACJE
русскийукраїнськаenglish

Skuteczne sposoby obniżenia kosztów ogrzewania w domu

Ogrzewając dom elektrycznością, masz przyzwoite możliwości oszczędzania. Co więcej, zarówno ilościowe (optymalizacja trybu konsumpcji), jak i jakościowe (przy użyciu efektywnego systemu taryfowego). W sumie daje imponujący efekt.

Dzięki konsultantom odpowiedzialnego zarządzania udało mi się zebrać wszystkie odpowiedzi na popularne pytania w jednym artykule: tutaj rozważaliśmy nowoczesne metody obniżania kosztów ogrzewania elektrycznego. Przejrzysty, łatwo dostępny, łatwy do zastosowania. Zacznijmy więc od nieoczekiwanej opcji - ogrzewania za pomocą podzielonego systemu klimatyzacji.

Włącz klimatyzator, rozgrzejemy się!

W ten sposób klimatyzator do ogrzewania w zimie wygląda na temperaturę poniżej zera

Kablowe ogrzewanie podłogowe? Kocioł elektryczny? Panele na podczerwień? Co wybrać, aby rosnące kwoty pieniędzy w paragonach grzewczych nie spadały do ​​rury?
I to właśnie - klimatyzacja. Być może najbardziej odpowiednia, ekonomiczna i obiecująca opcja ogrzewania elektrycznego. Zwłaszcza jeśli znasz główne zasady i wyjątki.

Ta metoda nie działa w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów typu on-off

Ostrzeżenie: nagrzeje tylko klimatyzator typu falownika. Jego "inteligentna" sprężarka jest w stanie płynnie zmniejszyć moc po osiągnięciu pożądanej temperatury, a następnie tylko z łatwością i z wdziękiem utrzymać komfortowy tryb bez likwidacji dodatkowych kilowatów.

Ta zaleta jest pozbawiona starzejących się klimatyzatorów typu on-off (start-stop), działająca zgodnie z zasadą: włączony przy pełnej wydajności - "zakończyła" temperaturę na ustawioną wartość - całkowicie odłączony - po pewnym czasie włączany ponownie z pełną mocą - i tak dalej w kółko. W rezultacie: regularne wysokie (i wyjątkowo niepożądane) obciążenia startowe silnika sprężarki, praca na zużycie i wciąż dość zauważalne fizyczne spadki temperatury w pomieszczeniu.

Różnica w technologii prowadzi do oszałamiającego przełomu w wydajności. Rozdzielacze typu falownika są co najmniej 35-40% bardziej ekonomiczne niż systemy typu on-off, a ponadto działają znacznie dłużej. Ponieważ praca z pełną siłą jest niezwykle rzadka, większość z nich utrzymuje moc na poziomie 50-60% nominalnej, a modele premium czasami mają minimum 10-20%.
Modele bez falownika nie są przeznaczone do pracy w chłodzie. Ich elektronika w trybie ogrzewania zużywa się bardzo szybko (po prostu nie jest przeznaczona do takich testów), a ich wydajność jest kilka razy mniejsza.

Jedyną opcją, gdy właściwe jest włączenie "on-off" dla ogrzewania, jest temperatura na zewnątrz iw pokoju około 15°C, tylko "wykończenie" do bardziej komfortowego. Jako pełny grzejnik nie jest dobry.

Inwerter został pierwotnie zaostrzony do poważnej pracy zarówno w trybie chłodzenia, jak i ogrzewania. Ma odpowiednie elektroniczne wypełnienie, czułe czujniki. Jego komputer zbiera dane i rozumie, co dzieje się z powietrzem na ulicy, i odpowiednio dostosowuje pracę systemu, dostosowując automatyzację do optymalnej pracy.

Nie ma sensu instalowanie systemu podziału falownika z myślą o ogrzewaniu w kraju, jeśli mieszkasz tam tylko latem. Lub w mieszkaniu, w którym nie ma indywidualnego licznika ciepła i możliwość "przymocowania baterii".

Co więcej, modele wysokiej klasy często mają specjalne inteligentne mechanizmy rozpoznawania obecności i trybu ludzkiej aktywności w pomieszczeniu, a także aktywności światła słonecznego. W zależności od konkretnej sytuacji "w danym momencie", system automatycznie dostosowuje moc do aktualnej, co dodatkowo pomaga zmniejszyć niepotrzebne koszty energii elektrycznej (do 30-35%).

Europejskie i globalne standardy ekologiczne i standardy zużycia energii są coraz trudniejsze, ponieważ klimatyzatory typu on-off znikną całkowicie ze sprzedaży w niedalekiej przyszłości, od 2020 roku.

Informacyjne wskaźniki efektywności energetycznej

Jeśli czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej jesteś zainteresowany oszczędnościami energii.
Ważna rada dla Ciebie: przy wyborze systemu podzielonego pamiętaj o parametrze COP (współczynnik wydajności). Tak zwany "współczynnik cieplny" jest bardziej informacyjny niż tylko dane dotyczące zużycia energii. Pokazuje on nie mniej niż stosunek mocy cieplnej modelu do jego mocy elektrycznej Średni współczynnik COP w nowoczesnych systemach podzielonych wynosi 3,5. Co to znaczy: dla każdego kW/godzinę zużywanego w trybie ogrzewania, kondycjoner "wygeneruje" 3,5 kW/godzinę ciepła.
Im wyższy współczynnik cieplny, tym bardziej wydajny i produktywny jest system split. Zaawansowana wartość COP serii łatwo osiąga 4,5-5.
Na przykład firma Neoclima wprowadziła serię Alaska 2.0. Dane techniczne wskazują na wydajność = 510% (COP = 5.1), ma szansę stać się bestsellerem w 2019 roku. Szerokość Neoclima Alaska 2.0

Postęp technologiczny i konkurencyjny wyścig producentów w ogóle trafia w ręce konsumentów ekonomicznych - wydajność i ekonomia klimatu stale rosną z roku na rok.

Trochę o klasach efektywności energetycznej

Czy wiesz, jak zidentyfikować na pierwszy rzut oka naprawdę ekonomiczny klimatyzator inwerterowy? Spójrz na naklejkę z klasą efektywności energetycznej (etykieta informacyjna Etykieta energetyczna na korpusie urządzenia). Wybierz tylko z "A +" do "A +++" (trzy plusy jak najwyżej spośród możliwej efektywności energetycznej).

Nawiasem mówiąc, nie znajdziesz falownika poniżej klasy "A", ale dla on-off znak "B" jest przyzwoitym wskaźnikiem.

Najbardziej wydajny tryb jest poza sezonem

Ściśle mówiąc, ogrzewanie klimatyzacji jest korzystne w obecnych warunkach w prawie każdym obiekcie. A także w przewidywalnej przyszłości. Bardziej przydatne jest jednak poznanie warunków, w których taka metoda jest mniej lub bardziej efektywna, ponieważ istnieje tutaj pewna specyfika.

Ważne: najbardziej efektywna praca podzielonego systemu ma temperaturę zewnętrzną około zero i małą wartość "plus". Taki sezon, który w naszych szerokościach geograficznych często zajmuje sześć miesięcy.

Dlaczego tak jest? Współczynnik ciepła (jako faktyczna efektywność ogrzewania) maleje wraz z chłodzeniem powietrza zewnętrznego. Chodzi o technologię: tryb ogrzewania działa z wykorzystaniem różnicy temperatur pomiędzy otaczającym powietrzem i freonem (jest o wiele chłodniejszy). Dlatego im silniejsze są mrozy, tym mniejsza różnica temperatur, tym mniej ciepła jest przekazywane do pomieszczenia w jednostce wewnętrznej, tym niższa jest ostateczna wydajność systemu. ...

Wartość progowa: około -15°C, gdy wydajność jest już bardzo bliska jednej. Ile zużyto, tyle wydano. Do pracy ogrzewanie działa, ale traci się poczucie oszczędności. W przypadku silnych mrozów (do -10, -15°C i poniżej) bardziej uzasadnione jest uwzględnienie innych źródeł ogrzewania. Ten sam elektrowektor. Dobry francuski konwektor kosztuje około 100 USD, a klimatyzator inwerterowy kosztuje całe 1000 USD. Nie należy nosić dziesięciokrotnie droższego i bardziej skomplikowanego sprzętu w ekstremalnie niskich temperaturach.

Zainteresowany wariantem rozdzielonego systemu grzewczego? Czy chcesz, żeby to działało, włączając w to mocny minus? Przede wszystkim zwróć uwagę na specjalne modele "zimowe": na przykład z serii Alaska z Neoclimy (prace nad ogrzewaniem do -30°C) lub Heatcharge z Panasonic (do -35°C).

Co zrobić, gdy kilka pokoi wymaga jednocześnie ogrzewania

Brak pytań, jeśli masz małe studio. Tworzysz podzielony system składający się z jednostek zewnętrznych i wewnętrznych, i ogrzewasz swoje 40-45 metrów kwadratowych bez hałasu, bez kurzu i tak ekonomicznie jak to możliwe. A jeśli potrzebujesz ogrzać prywatny dom na kilku piętrach i kilku oddzielnych pokojach i korytarzach?

split-systemy do ogrzewania przestrzeni Idealnie, w tym przypadku, zainstaluj system multi-split z jednej jednostki zewnętrznej i kilku wewnętrznych. Takie modele będą znajdować się w zasięgu wszystkich głównych wiodących producentów.

Dla tych, którzy tylko robią projekt domku, nadszedł czas, aby zastosować metodę progresywną i 100% "strzelania" - kombinację jednej potężnej (tak zwanej przemysłowej) jednostki zewnętrznej i rozgałęzionej systemy kanałów powietrznych (wbudowane w ściany, sufity, podłogi w całym domu). Technologia ta jest szeroko rozpowszechniona w szczególności w USA, Norwegii, Finlandii. Sam klimatyzator wygląda nieprzedstawialnie, co nie jest tak ważne, wciąż znajduje się gdzieś w pomieszczeniu gospodarczym. widok takiego zimowego klimatyzatora we wnętrzu

Za pomocą kanałów powietrznych ciepłe powietrze szybko rozprzestrzenia się w całym budynku, wchodząc do każdego pomieszczenia przez kraty.

W przypadku lokali administracyjnych i budynków biurowych o dużej liczbie lokali użyto energooszczędnego systemu cewek wentylatorowych, ale jest to zupełnie inna, specyficzna historia, lepiej o tym porozmawiać w osobnym artykule.

Jak szybko się opłaci zakup i instalacja podzielonego systemu "lato-zima"

Im wyższa efektywność energetyczna technologii, tym szybciej się ona opłaca. Wydaje się to jasne, ale chcę to sprawdzić. Dla jasności porównajmy okres zwrotu dla trzech kategorii falownika podzielonego podczas ogrzewania pomieszczenia o powierzchni 40-45 m2

Szczegółowe obliczenia zwrotu z numerami i przykłady modeli, które można obejrzeć w tym materiale - patrz bardzo wyraźnie.

W przypadku systemu podziału falownika dla określonego obszaru trzeba wydać od 480 USD, a także zainstalować kolejne 70-90 USD.
W trybie ogrzewania zużywa średnio 1,6 kW na godzinę, co przez miesiąc pod warunkiem 10 godzinnej pracy będzie:   30 dni × 10 godzin × 1,6 kW = 480 kW * h.
Okres spłaty (rozpatrujemy dla ukraińskich realiów i taryf obowiązujących w styczniu 2019 r. W wysokości 0,06 USD za 1 kWh) wyniesie około 15 miesięcy:
  0,06 × 480 = 28,8 USD - miesięczne wydatki,
  64 USD - 28,8 USD = 35,2 USD - miesięczny wzrost w porównaniu do ogrzewania z sieciami grzewczymi,
  (480 USD + 70 USD) / 35,2 USD = 15 miesięcy.
Dalsze oszczędności netto.

Więcej niż techniczna i produktywna "środkowa" będzie kosztować od 640-645 USD. Ale zużywają też mniej średnio 1 kW na godzinę, co miesięcznie daje:   30 dni × 10 godzin × 1,0 kW = 300 kW * h.
Okres spłaty wynosi również około 15 miesięcy, a dalsze zużycie energii jest niższe o jedną trzecią niż budżet.

Modele premium - "japoński" z A +++. Kosztują od 1000 USD, zużywają około 0,8 kW, co za miesiąc będzie:
  30 dni × 10 godzin × 0,8 kW = 240 kW * h.
Opłaci się za około 20 miesięcy pracy. W przyszłości bardzo rozsądna decyzja, ponieważ w przyszłości konsumpcja jest 2 razy niższa niż budżetowy falownik chiński - miesiąc po miesiącu, sezon po sezonie. Nie zapominaj, że jest równie skuteczny i chłodzi pokój w gorących miesiącach, ponieważ oszczędności podwajają się. Dodatkowo, bądźmy realistami: elektryczność raczej nie będzie tańsza, ale cena będzie wzrastać więcej niż raz, więc okres zwrotu jest mniejszy w praktyce.

Nie chcesz wystawiać rundy za super-ekonomiczne A +++? Każdy nowoczesny klimatyzator inwerterowy w segmencie środkowym zostanie odzyskany w ciągu półtora roku.
I, oczywiście, inwestycja zwróci się im wcześniej, tym mniej wydacie na jej przejęcie. I chociaż ceny zaawansowanych zaawansowanych technologicznie serii "zima-lato" są znaczne, istnieją legalne sposoby na kupno tańszych standardowych cen. Na przykład, złap rabaty na produkty z linii, które mają zostać zaktualizowane (z wiodącymi producentami, spis jest prawie całkowicie aktualizowany co 2-3 lata), a także w "poza sezonem" (jesień i zima).

Chcesz dowiedzieć się, jak możesz jeszcze zaoszczędzić na ogrzewaniu elektrycznym - w szczególności na tej samej odżywce?

Taryfa nocna przyspiesza zwrot systemu i zwiększa efektywność ogrzewania elektrycznego

Niezależnie od tego, czy wybierzesz rozdzielony system do ogrzewania, czy zainstalujesz elektryczny kocioł, lub nadal będziesz mylić z systemem "ciepłej podłogi" kabla - w każdym razie możesz zaoszczędzić więcej. Tutaj idziemy do kwestii stawki nocnej. Proste i skuteczne rozwiązanie, które pozwala jednej trzeciej dziennego czasu na zużywanie energii elektrycznej po obniżonej stawce dwukrotnie, jest dostępne dla wszystkich.

Główny warunek: musisz najpierw zadbać o zainstalowanie licznika wielotaryfowego. Tj. Kup i zamontuj zgodnie z procedurą regulacyjną (określ algorytm i zalecane urządzenia pomiarowe w lokalnej strefie dystrybucji).

Określony czas odzyskania licznika energii zależy od kilku czynników: całkowitego miesięcznego zużycia kilowatów, struktury zużycia i jej optymalizacji przez mieszkańców.

Jeśli mówimy ściśle o ogrzewaniu za pomocą klimatyzacji, to, niestety, ciepło z podzielonego układu nie gromadzi się w ciągu nocy i nie kumuluje się w przyszłości, jest to technicznie niemożliwe. Dlatego polegaj na tym, że przynajmniej będziesz ogrzewany 30% dziennego czasu (w godzinach, w których taryfy nocne za energię elektryczną są używane) jest o 50% tańszy.
Jak pokazuje praktyka, dzięki licznikowi wielotaryfowemu przez miesiąc z łatwością zaoszczędzisz 15-20% na ogrzewaniu - nawet nie zmieniając zbytnio trybu zużycia.
Oznacza to, że jeśli teraz płacisz 140 USD miesięcznie za ogrzewanie domu za pomocą prądu, po przejściu na stawkę za noc zapłacisz 110-115 USD.

Przez 7 miesięcy sezonu grzewczego (od października do marca włącznie) nastąpi oszczędności:
  (140 USD - 115 USD) × 7 = 175 USD Biorąc pod uwagę, że licznik wielotaryfowy będzie kosztował tylko 40-45 USD. To oznacza "zapisany = zarobiony".

Tutaj musimy zrozumieć, że przy niskim zużyciu energii początkowo podzielony system i zniżka nie jest tak znacząca, jak w przypadku systemów o niższej wydajności, takich jak elektryczny kocioł lub kabel "ciepła podłoga". Dodatkowo korzystasz również z nocnego podgrzewania wody w kotle, zmywania naczyń i prania, co jest elementarne w codziennym życiu.

Zredukowana taryfa ogrzewania

Będziemy musieli majstrować, aby uzyskać tę możliwość oszczędności. Procedura przejścia wymaga cierpliwości, uważności, a także poszukiwania i zaangażowania organizacji specjalizującej się w audycie ciepła i inżynierii cieplnej.
Ale gra jest warta świeczki. Zwłaszcza jeśli jest połączony z taryfą nocną (i dlatego jest to możliwe). Jest całkiem możliwe osiągnięcie bardzo przyjemnych wyników dla właściciela ekonomicznego: zapłacić za kilowaty zużyte w nocy, tylko około 25% standardowego kosztu. W ciągu dnia, szkoda, możesz zaoszczędzić prawie dwukrotnie.

Dokładne utrzymywanie zadanej temperatury jako pewny sposób zapisywania

Energia elektryczna może i powinna być racjonalnie wydawana. Zaawansowane układy rozdzielcze inwerterów doskonale sprawdzają się przy stałej konserwacji komfortowej temperatury w pomieszczeniu i jego regulacji. Co robią właściciele domów, którzy używają na przykład konwektorów elektrycznych? Wyjście - przekaźnik temperatury. Dostosowuje się go do wcześniej określonego zakresu temperatur (na przykład 19-22°C) i rozpoczyna się zapisywanie. Ogrzewanie włącza się automatycznie, gdy temperatura w pomieszczeniu spada poniżej 19°C, a do osiągnięcia 22°C działa. Czy robi się coraz cieplej? Następnie włącza się automatyczne wyłączanie, a powietrze chłodzi się płynnie. W rezultacie zawsze komfortowa temperatura i redukcja zużycia energii elektrycznej do 15-20%.
Co jest na rysunkach: płacąc za przełącznik termiczny około 20 USD, zmniejszysz koszty ogrzewania w pokoju, na przykład z 42 USD do 34 USD. Tj. Oszczędzaj 8 $miesięcznie. Już za 2,5 miesiąca przekaźnik temperatury się opłaca, a jego praca jest tylko plus minus ty, w minusach na energię elektryczną.

Podsumujmy główne zalecenia dotyczące oszczędności i ciepła

zalecenia dotyczące oszczędności kosztów ciepła Bądź na bieżąco z czasem, nie stań się zakładnikiem przestarzałych konwencjonalnych metod ogrzewania. Korzystaj z nowych technologii i sprzętu o wysokiej wydajności. Zatem inwestując raz w wysokowydajny system split typu falownika, już zwrócisz początkowe koszty w 1-2 sezonach zimowych i zaczniesz znacznie oszczędzać - nawet nadchodzący wzrost taryfy nie jest tak przerażający. A prace nad instalacją i wdrożeniem takiego systemu ogrzewania to minimum.

Przyspieszenie pozytywnych procesów przejścia do taryfy nocnej. Tak więc każdy kilowat zużywany w ciągu nocy (nie tylko w przypadku pomieszczeń grzewczych, ale także w przypadku innych potrzeb domowych) będzie kosztował dwa razy tyle, co stanowi 30% dziennego czasu. Początkowo będziesz musiał zainstalować specjalny wielotaryfowy licznik energii elektrycznej, który jednak zapłaci za siebie więcej niż sezon w sezonie.

I nie zapominaj: niezależnie od wybranej metody ogrzewania, na jej jakość ma wpływ jakość izolacji budynku i optymalizacja kosztów za pomocą specjalnych technologii i urządzeń (na przykład przełączników termicznych).

copywrighting 2011-2020w górę  Klub miłośników świeżego powietrza twitter facebook vkontakte